Vágtass, szárnyalj, szabad vagy, Éld az életed, nem tudod mi az utolsó napod,
Érezd a hajnalt, szóljon az odaadás dala. Érezd a könnyeket arcodon. Nincs ott senki.Csak Te és egy ló. -->Elolvasom!
Maga a fogalom…: ez egy különleges sport… Gyönyörű, de ugyanakkor veszélyes is lehet. Egy olyan sport, ami más, mint az úszás, a futás, a tollaslabda, tenisz, és még sorolhatnám, mitől különbözik. És hogy egyáltalán mi különbözik köztük? Az, hogy a lovaglásnál isten egyen másik teremtményét kell uralnod, parancsolnod neki, de ugyanakkor védelmezni, és rábízni magadat. Itt lelkileg és testileg egy másik lénnyel mozogsz, vele érzel, ha ő bukik, te is buksz. Ennél a sportnál miközben egy állattal kell elhitetned, hogy te vagy a főnök, te parancsolsz, csak neked engedelmeskedhet, azt is tudatosítanod kell benne, hogy nem csak parancsolsz neki, hanem szereted is őt. Mintha a te anyád egyszerre lenned a főnököd is, és a gondviselőd is. A lovaglás, mondhatni, a világ egyik legnemesebb sportja. Az ember attól kezdve űzi, mióta megszelídítette a lovat. De sajna manapság sokszor feledésbe merül, hogy valaha nem voltak traktorok, kombájnok, és egyéb mezőgazdasági eszközök. Akkor csak a ló volt. Mindenki tudott lovagolni, legszegényebbtől leggazdagabbig. Ő volt a szállítóeszköz, ő volt a mezőgazdasági munka segítője, és egyben egy életünk végéig tartó társ… ha csak közbe nem jött valami persze. Mint mondtam, ez a sportnem olyan, mint az úszás, vagy a futás… Ezt nem űzheti akárki. Nem mindenkinek van érzéke a lovagláshoz. Erre ,,születni kell” . Van, akinek nincs hozzá egyensúly érzéke, van, aki nem is lószeretetből űzi, és van… akinek egyszerűen csak nem megy. A ló hátáról minden más. Magasabban vagy, mint a többi teremtmény. Úgy érzed, van mire büszkének lenned… És mikor leszállsz, hirtelen olyan alacsonynak érzed magad. Ezért kell tisztelni ezt az állatot, és ezt a sportot, mert ha te tiszteled a lovakat, ők is tisztelni fognak téged.
De miért is hasznos ez a sport? Milyen izmaimat fejleszti, és milyen készségeimet?: ez a sport nem csak a tapasztalatoktól, és a szeretet egyik fajtájától hasznos. Attól is, hogy olyan izmokat mozgat meg, amiket más sportok nem (ugye ezt már mondtam.). Ezek azok az izmok, amik a combunk belső részénél van. Gondolj csak bele… ha futsz, vagy sokat gyalogolsz, a térded, a vádlid és a bokád erősödik. Ha úszol, a hát és karizmaid is erősödnek, mellesleg a lábizmok is. Tollas ugyanúgy kéz, láb. De! Ezeket az izmokat, amik ugyanúgy vannak a lábunkon, mint a többi, semelyik felsorolt sporttal nem mozgatjuk meg. Ezek, mondjuk úgy, olyan eldugott helyen vannak, hogy minden mozgás elől felmentesülnek. És itt jön képbe a lovaglás. Mikor lovagolunk, ugye a térdünkkel szorítjuk, és a combunk felső részével. És most ezek az izmok is besegítenek. Ezeken az izmokon kívül persze minden lábizmunkat mozgatjuk valamennyire lovaglásnál… de menjünk kicsit feljebb az emberi test csontvázán. Ott vannak a hátizmaink, amiket ugyanúgy fejlesztünk, hisz folyamatosan ki kell húznunk magunkat, vagy hátra kell dőlnünk, vagy előre. Vállizmok is beletartoznak ebbe. Hát, a karizmainkat talán nem annyira, inkább az ujjizmokat (bár szerintem olyan nincs is). Nyakizmokhoz nincs sok köze. Most már aztán kivégeztük az emberi test minden főbb izmát, izomtömegét. Most jöjjön az az egy képesség, amit ugyanúgy fejleszt a lovaglás, mint az izmokat: az egyensúlyérzék. Mint mondtam, egy szinten aluli egyensúlyérzékkel már nem leszünk valami nagy lovasok. De ha megvan a minimum, már lovagolhatsz is (mármint rendesen)! És miközben lovagolsz, te észre sem veszed, de az egyensúlyérzéked csak nő és nő, míg végül… Áh, nem is tudommi a véglete annak az állapotnak, ha már túl jó az egyensúly érzék. Bár szerintem olyan nincs is, hogy ,,túl jó” egyensúlyérzék. És ezzel kivégeztük ezt a témakört is.
És vége. A főbb, összefoglaló tulajdonságokat elmondtam erről a sportról. A további menüpontokban tanácsokat találsz majd, tippeket, segítségeket, és mindent, ami ló és lovasa.